e-PIT 2019

Jak stwierdziła minister finansów Teresa Czerwińska, ten rok będzie przełomowy w kwestii wypełniania zeznań rocznych przez podatników. Te dobre zmiany obejmą podatników rozliczających się na podstawie PIT-37 (dotyczy tych, którzy otrzymują dochody z tytułu umowy
o pracę) oraz PIT-38 (dotyczy podatników, którzy rozliczają przychody kapitałowe).

Nowa usługa będzie dostępna na Portalu Podatkowym www.podatki.gov.pl od 15 lutego br. Podatnicy rozliczający się na podstawie wyżej wymienionych deklaracji nie będą już musieli pamiętać o terminach ani nie będą już musieli się martwić o poprawność składanych do urzędu skarbowego dokumentów, bowiem to urząd skarbowy sam sporządzi deklarację na podstawie zebranych z poprzednich lat danych. Urzędowi skarbowemu pomoże w tym specjalistyczny system, który wygeneruje deklarację PIT automatycznie. Podatnik nie korzystający z żadnych preferencji, ulg i odliczeń, oraz nie rozliczający się z małżonkiem, nie musi podejmować żadnej aktywności.
W przypadku kiedy będzie chciał rozliczyć się z małżonkiem, wystarczy jedynie, że zaloguje się na Portalu i wybierze odpowiednią opcję w celu poinformowania urzędu.

Według Ministerstwa Finansów usługa e-PIT ułatwi coroczne składanie zeznań milionom Polakom. Jednak to podatnik musi sam zdecydować, czy chce wypełnić zeznanie samodzielnie, czy też z pomocą Urzędu.

W 2020 r. z tej usług będą mogli skorzystać kolejni podatnicy, którzy rozliczają się na podstawie formularzy PIT-36, PIT-36L i PIT-28.

Źródło: www.infor.pl

copyrigth © 2013-2014 FABER